تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ تیر ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۱۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

امید به دشت های تشنه گچساران و باشت برگشت

پرینت خبر

بام نفت -در حالی که تداوم کم بارانی و کاهش شدید آب سفره های زیرزمینی ادامه حیات کشاورزی در شهرستان های گچساران و باشت را به مخاطره انداخته بود به همت مسئولان و اجرایی شدن طرح بزرگ های بزرگ تامین آب امید بهره برداران برای فعالیت در بخش کشاورزی زنده شد.

، علی رغم وجود سد کوثر و رودخانه زهره به عنوان دو منبع آبی در نزدیگی این ۲ شهرستان اما دیم بودن بخش عمده ای از زمین های کشاورزی ، بهره برداران را از کشت و زرع در سال های گذشته دلسرد کرده بود.
افت ۱۸٫۸ متری سفره آب دشت ۶ هزار هکتاری امامزاده جعفر بر اثر استفاده بی رویه در سال های اخیر همواره هشدار کارشناسان را در پی داشته است.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۲ تاکنون تکمیل طرح آبرسانی به سه هزار و ۵۰۰ هکتار زمین دشت امامزاده جعفر، پس از یک دهه انتظار ، کلنگ زنی آبیاری شبکه سه و چهار ایستگاه شماره چهار دشت لیشتر و سه هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دشت باشت و چندین طرح کوچک بارقه های امید را در دل کشاورزان این خطه روشن کرده است.

** احیای طرح دشت لیشتر پس از سال ها انتظار
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: شبکه های آبیاری سه و چهار طرح دشت لیشتر با ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار استانی به مدت یک سال احداث می شود.
الیاس تاج الدینی افزود: با اجرای این طرح ۱۸مزرعه در روستاهای اسلام آباد و آب انجیر به سیستم آبیاری نوین تجهیز می شود که با افتتاح آن برای ۱۴۰خانوار فرصت شغلی ایجاد می شود.
وی بیان کرد: هم اکنون ۸۵درصد از زمین های آبی گچساران به آبیاری نوین مجهز شده است که بسیار بیشتر از میانگین استان کهگیلویه و بویراحمد است.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه میزان محصول گندم در زمین های کشاورزی دیم ۶۰۰کیلوگرم است گفت: با بهره برداری از این طرح میزان محصول هر هکتار زمین کشاورزی در زمین های آبی سه تا چهار تن خواهد شد که باعث افزایش تولید ملی و بهبود درآمد مردم خواهد شد.
غلامرضا تاجگردون با یادآوری اهمیت آب برای حیات حوزه کشاورزی بیان کرد: برای تخصیص آب و دریافت اعتبار این طرح پس از سال ها تعطیلی تلاش های زیادی شده که امیدواریم در کمتر از یک ساله آینده بهره برداری شود.
هم اکنون آبرسانی به یکهزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت لیشتر گچساران در دست اجراست.
طرح آبیاری به پنج هزارو ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دشت لیشتر و خیرآباد از سال ۸۱ آغاز شد که و تاکنون یکهزارو ۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی زیر کشت آبیاری نوین رفته است.
کد اعتباری این طرح ملی در سال های گذشته راکد بود که با پیگیری های صورت گرفته امسال احیا شد.
افزایش تولید ملی، ایجاد سه هزار و ۳۰۰ شغل مستقیم و غیر مستقیم، کاهش اثر آلایندگی تاسیسات نفتی بر محیط زیست و سلامت مردم و تعدیل درجه حرارت دمای هوا در گچساران از مهمترین مزایای تکمیل این طرح است.
احداث خط انتقال اصلی آب از سد کوثر به لیشتر در سال ۸۱، شبکه اصلی در سال ۸۳ و شبکه فرعی انتقال آب این طرح در سال ۹۰ آغاز شد.

** آغاز آبرسانی به دشت باشت وعده ای که محقق شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آبرسانی به سه هزار و ۳۰۰ هکتار زمین کشاورزی دشت باشت از دیگر طرح های مهمی است که به تازگی عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
وی اظهار داشت:با اجرای این طرح سالیانه ۲۱٫۸ میلیون متر مکعب آب کشاورزی وارد دشت باشت می شود.
وی مدت زمان اجرای این طرح را ۳۰ ماه ذکر کرد.

** مزایای اجرای طرح های آبیاری نوین
تاج الدینی گفت:صرفه‌جویی در مصرف آب و هزینه‌ها، افزایش راندمان آبیاری، کنترل فرسایش خاک، کاهش آفات و بیماری‌ها و سهولت در انجام عملیات زراعی از جمله مزایای آبیاری به روش نوین است.
وی اجرای طرح‌های آبیاری نوین و مدرن برای حفاظت از منابع آبی را ضروری دانست و گفت: سهم بلاعوض دولتی برای طرح‌های نوین آبیاری امسال برای هر هکتار آبیاری ۱۰۰ میلیون ریال است.
وی گفت: سهم دولت برای اجرای طرح های آبیاری نوین ۸۵درصد و سهم کشاورز ۱۵درصد است.
وی ابراز کرد: توسعه کشاورزی، کاهش بیکاری و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، استفاده بهینه و جلوگیری از هدر رفت آب از مزایای اجرای طرح آبرسانی به دشت‌های گچساران و باشت است.
نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه میزان محصول گندم در زمین های کشاورزی دیم ۶۰۰کیلوگرم است گفت: با بهره برداری از این طرح میزان محصول هر هکتار زمین کشاورزی در زمین های آبی سه تا چهار تن خواهد شد که باعث افزایش تولید ملی و بهبود درآمد مردم خواهد شد.
غلامرضا تاجگردون با یادآوری اهمیت آب برای حیات حوزه کشاورزی بیان کرد: برای تخصیص آب و دریافت اعتبار طرح های آبرسانی به سه هزار و ۵۰۰ هکتار زمین منطقه امامزاده جعفر در دولت یازدهم و دشت لیشتر که به تازگی کلنگ زنی شده پس از سال ها تعطیلی تلاش های زیادی شده است.

** چشم انداز آینده
وی با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی شهرستان های گچساران و باشت تا پایان سال ۱۳۹۸ آبی می شود ،تصریح کرد:آبرسانی به زمین های خان احمد، غورک، دشت باشت، لیشتر، تامین آب اراضی کشاورزی دژ سلیمان، تامین آب اراضی باباکلان ، آب زمین های کشاورزی نیمدور، تامین آب باغستان های دیل و آرو از مهمترین این طرح ها است.
وی تصریح کرد: سه هزار و ۵۰۰هکتار از اراضی امام زاده جعفر در فاز ۲، پنج هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی دشت لیشتر و یک هزارو ۳۰۰ هکتار زمین های کشاورزی دشت مور و یکهزار هکتار از اراضی تنگ انگشترک و آبرزی دشت مور، لیشتر و باشت، ساماندهی رودخانه باشت و دیل سه هزار هکتار تأمین آب خواهد شد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: با اجرای این طرح هاضمن فراهم شدن زمینه برای بیش از هفت هزار نفر در شهرستان های باشت و گچساران از سفره های زیرزمینی آب صیانت می شود.
علی داوودی مهر گفت: پیش بینی می شود امسال، ۶۰۰ میلیارد ریال به طرح های حوزه آب شهرستان های باشت و گچساران اختصاص یابد.
شهرستان های گچساران و باشت در جنوب کهگیلویه و ویراحمد ۶۰ هزار زمین کشاورزی دارند.
این شهرستان ها ۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارند.
/

دیدگاه خود را به ما بگویید.