تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶.::. ساعت : ۹:۳۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

عنوان زیبای خبرنگاری زیبنده کاسبان تهی از نوشتار نیست- مظفر عدالت نسب*

پرینت خبر
بام نفت – هر چه زمان می گذرد زخم های دل ملولم درسوگ بی کرانه هجر جانسوزت برای آن لحظه ای که قلم مقدست درشط خون مطهرت غلتید تا حرمت قلم و منزلت تقدس رسالت خود را این با جوهر خون بنگاری، التیام ناپذیر است.
صارمی عزیزم،شرح درد هجر جانسوز پرواز کبوترانه ات و فخر افتخار عروج سرخ فامت را اینک برای تو که میراثدار روزخبرنگاری، چگونه بنگارم ،برعجز طاقتی و بضاعتی که ندارم،ای پرستوی خونگارم روزت مبارک.
اینک ۱۷مرداد،سالروز شهادت جانسوزشهید صارمی خبرنگار ایرنا درمزارشریف افغانستان فرصتی است برای اندیشدن به رسالت قلم و تکلیف سترگی که به صاحبان قلم بویژه خادمان عرصه خبر سپرده ای، تکلیفی که رسالت سنگینی را متوجه مکلفان این عرصه استرس آور کرده است
قسم به قلم به وآنچه می نگارد،زیباترین بینه مصحف عشق درسترگی شان منزلت قلم است ونشانگر این واقعیت این است که قلم این شمشادفهم آفرین هردستی وتفکری لیاقت میراثداری اش را ندارد، زیرا مرکب رهواری برای تراوش اندیشه های ناب و ودیعه ای نیک برای پرده زدایی از حجاب جهل ونادانی است.
هرچند که درعصر فناوری اطلاعات همه لحظه ها با هیاهوی قلم ازهرآنچه دراین کره بی کرانه خلقت در دهکده جهانی رخ می دهد،به برکت رسالت خبرنگاری دراذهان سریع رخ می نهد،اما طلایه داران قلم متفاوت ازهرآنچه هست،می تواند مسیرآگاهی بخشی را متفاوت کند.
اینک باید روز خبرنگار را تبریک گفت به آنهایی که به زیور خرد از رسالت خبر وحرفه مقدس خبرنگاری پاسداری می کنند، آنهایی که به دور از «سیاه وسفید دیدن»،«خوب دیدن» را برمی گزینند.
اینک باید دست مریزاد گفت خبرنگارانی را که با برگزیدن بهترین وضروری ترین سوژه ها و نگاری واژه ها مترصد به بیان دردی از جامعه و یا برجسته کردن نقطه قوتی،کشف حقیت ومعرفی ظرفیتی هستند.
دست مریزاد،همکار خبرنگار،انگاه که وقت وبی وقت با وقف خودت وزندگی ات، فراسوی نگاه های مادی وبدور ارحب بغض های تنگ نظرانه کنار هرحادثه ای حاضری تا با تمامی مساعی ات سرعت وصحت را عجین با تلاش محاهدانه ات کنی.
نفرین برافکار ودست هایی که گوهر فرحناک قلم ورسالت منیع خبرنگاری که همواره عجین با خطرنگاری است را دانسته واحیانا نادانسته به محاق اندیشه های سیاه خود می برند وباسلب اعتماد وامید دیو سیاه نمایی را خلعت نازیبای سیمای روشنایی بخش قلم می کنند، مشی غیرحرفه ای برخی رسانه ها که خردمندان وافکارعمومی همواره بویژه درمصاف جدال های سیاسی ازآن متالم می شوند.
نقد منصفانه زیباترین هنر اصحاب قلم و یکی از شاهکارهای رسانه است و روز خبرنگار این میراث مهم وجه تمایز خوبی برای اصحاب قلم ورسانه است تا تقدس این سلوک فکورانه طلایه داران قلم درنگاه مشتاقان تراوش قلم، تمام قد قامت گیرد وتحسین شود.
عنوان زیبای خبرنگاری زیبنده کاسبان ودریوزگان کندوی شهدآفرین خبرنیست بویژه آنهایی که از ثمره ی دسترنج دروازبانان گمنام خبر با مسلک نازیبای کپی پیست،مفت خواری می کنند.
روز خبرنگار بهانه ای است تا پاس داشت تلاش فرهیختگانی را که با جوهر درایت وصداقت روایتگر امین حقایق و میرشکارسوژه های مخاطب پسند هستند نه آنهایی که درشت خو مدعی طلایه داری رسانه و این حرفه مقدس اند اما نانجیبانه دسترنج فعالان این عرصه راشوم آسا به جیب می زنند.
روزت بخیر خبرنگارگمنامی که حتی از توفیق ازتحسین وتشویق وحتی هدیه ای اندک بی نصیب هستی .
روزت مبارک خبرنگار عزیز،اینک بیش ازهر زمان دیگرفرصتی است تا به آیه شریفه ن والقلم ومایسطرون اندیشید وامانت میراث قلم را عالمانه وامانتدارانه ودرعین حال فکورانه پاس داشت.
روزت مبارک صارمی عزیز ،روزخبرنگار میراث خون غیرتمندانه توست وبایدپاسداشت یادشهدای عرصه قلم واصحاب قلم را،آنهایی که با اطلاع رسانی ازجنس درایت وصداقت شمع وجودشان مشعل فروزان آگاهی بخشی وکشف حقیقت است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.