تاریخ انتشار :شنبه ۱۷ تیر ۹۶.::. ساعت : ۱:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

سازمان امورمالیاتی، پیشتاز اقدام وعمل

پرینت خبر
بام نفت – تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی  و دست یابی به منابع پایدار در سایه انجام سیاستگذاری،برنامه ریزی هدفمند و پیش بینی برخی تدابیر راهبردی در سه سال اخیر باعث شد که سازمان امور مالیاتی به عنوان یک دستگاه اقتصادی پیشتاز در حوزه اقدام وعمل به توفیقات بزرگی دست یابد.

photo5983557298313865505
اینک هفته مالیاتی از ۱۶تا ۲۳تیر ماه فرصتی است که در قالب این نوشتار به شمه ای از دستاوردهای ارزنده سازمان مالیاتی بویژه در یکسال گذشته پرداخت و تلاش های موثر وکارآمدی که نیل به تحقق اهداف بزرگ از جمله اجرای طرح جامع نظام مالیاتی همراه با برکات ارزنده شد ، ارج نهاد.
پیشی گرفتن درآمدهای مالیاتی از درآمدهای غیرنفتی در شرایطی که بازارنفت دچار نوسان ها و افت  و خیزهای شدیدی شده بود،نقطه عطفی در اقتصاد کشور و برگ زرینی در کارنامه مدیریت کارآمد و سازمان برنامه محور امور مالیاتی و توفیقی ماندگار برای دولت تدبیر و امید است.
درشرایطی که قیمت نفت تا بیش از۵۰درصد کاهش یافته بود و درعین حال سهمیه صادرات و فروش نفت با چالش ها و فرازو نشیب های حادی همراه بود، کشور و نیاز کشور به منابع پایدار غیر نفتی به امر حیاتی تبدیل شده بود ، افزایش درآمدهای مالیاتی توفیق بزرگی است که نمی توان به راحتی از کنارآن گذشت.
تاکید مقام معظم رهبری در خصوص تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و درون زا باعث شدکه دولت و مدیران اقتصادی کشور بویژه مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور دست به اقدام ها،برنامه های کلان نگری زدند، نظیر پیش بینی اجرای طرح جامع اصلاح نظام مالیاتی به لحاظ ظرافت و جامعیت بالا ،ضمن شفاف سازی وصول مالیات افق روشنی از کارآمدی و رونق را در این عرصه بدنبال داشته است.
سیاست «تسهیل گرایانه» پرداخت مالیات با فرایند مشتری مدارانه برای جلب رضایت مودیان مالیاتی از ویژگی های طرح جامع نظام مالیاتی با قابلیت های هوشمند و اثربخش است ،زیرا با وجود افزایش وصول مالیات، معافیت های زیادی را برای صاحبان مشاغل به همراه داشته که رویکرد تعاملی و مشتری مدارانه آن غیرقابل انکار است.
رویکرد جلب رضایتمندی وعادلانه محور بودن طرح جامع مالیاتی کشور به گونه ای است که ۸۰درصد میزان مالیات کشور را کمتراز ۲۰درصد مودیان پرداخت می کنند و حدود ۶۵ درصد از کل مودیان یا معاف از مالیات هستند یا کمتر از یک میلیون تومان مالیات پرداخت می کنند.
معافیت مالیاتی برای جلب سرمایه گذاری طرح های تولیدی و صنعتی در مناطق محروم به مدت ۱۰سال و افزایش معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولت تا۲۰میلیون ریال از دیگر اقدام های ارزنده نظام مالیاتی است که گامی مطلوب در راستای حمایت از رونق تولید و اقشارکم درآمد محسوب می شود.
نهایت تعامل با مودیان و تقسیط کردن بدهی مودیان آن هم با اتکا به خوداظهاری مالیاتی مودیان یکی از دیگر راهکارهای اثرگذار طرح جامع نظام مالیاتی بوده بگونه ای که در سال ۹۵در کشور هفت هزار و ۵۰۰مودی برای پرداخت بدهی خود از مزایای تقسیط پلکانی استفاده کردند.
رشد ۳۸درصدی وصول مالیات در سال ۹۵ با وجود پیش بینی معافیت های مالیاتی چشمگیر به گفته کارشناسان حوزه اقتصادی نشانگرکارساز بودن سیاست های مشتری مدارانه سازمان مالیاتی بوده که ضمن افزایش وصول مالیات به رضایت مندی مودیان نیز کمک کرده است.
تقدیر رئیس جمهوری از رئیس سازمان امور مالیاتی و مدیران و کارکنان این مجموعه، حق شناسی از تلاش های مجدانه ی صاحبان ایده،نیروهای انسانی متخصص ومتعهدی است که نظام مالیاتی کشور را به توفیقات بزرگی رساندند و اینک تکمیل این پیشرفت ها به عرصه ای از کاروتلاش مضاعف تبدیل شده و در عین حال افق روشنی را پیشروی نظام اقتصادی وبرنامه ریزی کشور گشوده است.
مظفر عدالت نسب ، کارشناس روابط عمومی اداره کل امورمالیاتی کهگیلویه وبویراحمد

دیدگاه خود را به ما بگویید.