تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۶.::. ساعت : ۸:۵۹ ب.ظ
فاقددیدگاه

سیمای شهر دوگنبدان در مسیر تحول

پرینت خبر

بام نفت –  درحالی‌که بافت فرسوده ۱۶۷ هکتاری، خاکی بودن معابر و کمبود فضای سبز، سیمای شهر دوگنبدان؛ مرکز شهرستان نفتخیز گچساران را زشت کرده بود اما با اجرای طرح‌های بزرگی چهره این شهر در حال دگرگون شدن است.

 روند اجرایی مطلوب طرح بافت فرسوده شهر دوگنبدان، اجرای دریاچه مصنوعی، آسفالت بخش قابل توجهی از معابر و ساخت چند پارک محله‌ای توانسته است تغییر نسبی در سیمای شهر دوگنبدان ایجاد کند.

** روند مطلوب طرح بزرگ احیای بافت فرسوده و طرح‌های عمرانی
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص چهار هزار تن قیر برای آسفالت معابر و در حال اجرا بودن چندین طرح توسعه شهری ابراز امیدواری کرد که با ادامه روند کنونی بتوان به زیبا شدن چهره شهر دوگنبدان امیدوار بود.
غلامرضا تاجگردون بیان کرد که افزایش میزان بودجه مناطق نفتخیز از درآمدهای نفتی در دولت تدبیر و امید و تعامل خوب مسئولان باعث توسعه شهرستان نفتخیز گچساران به مرکزیت دوگنبدان شده است.
تاجگردون با یادآوری افزایش میزان سهم مناطق نفتخیز در بودجه سال ۱۳۹۶ بیان کرد که روند آبادانی این خطه ادامه خواهد داشت.

**ساماندهی معابر بافت فرسوده
رئیس ستاد بازسازی بافت آسیب پذیر دوگنبدان گفت که طرح بازگشایی و زیباسازی محله‌های مسکونی بافت فرسوده این شهر اجرا می‌شود.
روح اله عمادی افزود: در این طرح ۲۷۰ پلاک بافت فرسوده با همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و شهرداری خریداری و تخریب می‌شود.
وی اظهار داشت: بر اساس این طرح معابر ۱۶ متری ایجاد می‌شود و مناطقی که دارای شیب بیشتری هستند نیز به اجرای طرح‌های فضای سبز اختصاص می‌یابد.
رئیس ستاد بازسازی بافت آسیب پذیر دوگنبدان تصریح کرد که تاکنون تعدادی واحد مسکونی برای تحقق این طرح خریداری شده است و هم اکنون در حال رایزنی با مالکان برای خریداری بقیه واحدهای مسکونی هستیم.
عمادی ابراز داشت که این طرح با ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا می‌شود.
مسئول ستاد احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان گفت که عملیات بازسازی ۸۰۰ واحد مسکونی بافت فرسوده این شهر در محله‌های سادات، کیامرثی، کوی لبنان، منطقه پربالی و رادک در حال اجراست.
بر اساس طرح احیای بافت فرسوده دوگنبدان سه هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی این شهر تا سه سال آینده با یک هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال اعتبار نوسازی خواهد شد.
طرح احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان که سال ۱۳۸۷ تصویب شده بود چند سال به دلیل نبود اعتبار راکد بود اما در دولت یازدهم مورد توجه جدی مسئولان قرار گرفته است.
۲۰ هزار نفر در واحدهای مسکونی بافت فرسوده شهر دوگنبدان ساکن هستند که آسیب‌های فرهنگی و خطر حوادث طبیعی و انسان‌ساز آنها را تهدید می‌کند و این طرح فرصتی برای کاهش این آسیب‌هاست.

** روکش آسفالت معابر و سرانه فضای سبز
شهردار دوگنبدان گفت: عملیات اجرایی روکش و آسفالت بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار متر مربع از معابر و خیابان‌های این شهر در دولت تدبیر و امید اجرا شده است.
اردلان زینل زاده افزود: سرانه فضای سبز در دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران تا امسال به ۱۲ متر افزایش خواهد یافت.
وی اظهار داشت: سرانه فضای سبز دوگنبدان قبل از دولت یازدهم ۹٫۱ متر بوده که هم‌اکنون به ۱۱٫۳ رسیده است.
زینل زاده بیان کرد: ۱۲ پارک محله‌ای در دولت تدبیر و امید در دوگنبدان به بهره برداری رسید.
شهردار دوگنبدان اظهار کرد: شهر صنعتی و نفت خیز دوگنبدان بیش از ۱۰۰ هکتار پارک و فضای سبز دارد که وجود این میزان فضای سبز در بافت شهری نسبت به دیگر شهرهای استان مطلوب است.
وی عنوان کرد: فضای سبز این شهر گرمسیری به ازای هر شهروند در چند سال گذشته ۲ متر توسعه یافت.
زینل زاده ابراز کرد: در دولت یازدهم ۷۰ هزار اصله درخت، ۱۰۰ هزار درختچه و ۲۰ هزار نارنج در شهر دوگنبدان غرس شده است.

** در حال اجرا بودن طرح‌های مهم عمرانی
شهردار دوگنبدان گفت: ۱۸ طرح عمرانی با اعتبار ۳۳۳ میلیارد و ۶۶۹ میلیون ریال در مناطق مختلف این شهر در دست اجراست.
اردلان زینل زاده افزود: این طرح‌ها در زمینه بهسازی بافت فرسوده، ساخت کانال‌های دفع آب‌های سطحی، احداث کانال‌های هدایت سیلاب، ساخت نمازخانه و سرویس بهداشتی، تکمیل بوستان‌ها، بهسازی معابر عمومی و معابر پیاده‌رو، کشتارگاه، ساخت کانال‌های سنگی و توسعه فضای سبز در شهر دوگنبدان است.
وی بیان کرد: پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها ۵۰ تا ۹۵ درصد است.
زینل زاده ابراز کرد: ۶۶ میلیارد و ۳۳۲ میلیون ریال در سال مالی ۹۶-۹۵ به بهسازی معابر و پیاده روهای این شهر اختصاص یافت که از این میزان ۲۰ میلیارد و ۷۱۲ میلیون ریال جذب شد.
وی تصریح کرد: ۹۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی، نفت و توازن سال گذشته برای ساخت و تکمیل پارک‌های آفتابگردان، بانوان، محله‌ای و نفت در نظر گرفته شد که از این میزان ۴۳ میلیارد و ۳۳۷ میلیون ریال تخصیص یافته است.
شهردار دوگنبدان میانگین پیشرفت این طرح‌ها را ۶۰ تا ۹۹ درصد اعلام کرد.
وی با بیان اینکه ۱۶۴ هکتار بافت فرسوده در دوگنبدان وجود دارد گفت: ۲۵ درصد از جمعیت این شهر معادل ۲۰ هزار و ۹۶۳ نفر در محله‌های فرسوده خیابان کیامرثی، رادک، سادات و لبنان زندگی می‌کنند.
زینل زاده ابراز کرد: ۱۲۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات نفت و استانی در سال ۹۵ برای بهسازی معابر بافت فرسوده اختصاص داد که از این میزان هشت میلیارد و ۹۳۴ میلیون ریال جذب شد.
وی اظهار داشت: هم‌اکنون طرح ساخت کانال دفع آب‌های سطحی با پنج میلیارد و ۴۵۳ میلیون ریال، بهسازی و مرمت غسالخانه با یک میلیارد ریال، نمازخانه و سرویس بهداشتی با یک میلیارد ریال اعتبار، ایجاد جاده پیاده روی طبیعت با ۱۰ میلیارد ریال و بهسازی گلزار شهدا با ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار در مناطق مختلف این شهر در دست اجراست.
زینل زاده ابراز کرد: ۳۳۳ میلیارد و ۶۶۹ میلیون ریال در سال گذشته به طرح‌های عمرانی شهری دوگنبدان اختصاص یافت که از این میزان ۸۳ میلیارد و ۴۶۵ میلیون ریال تاکنون جذب شده است.
وی گفت: در سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به ساخت سالن چند منظوره مدیریت بحران و تأمین تجهیزات آتش نشانی شهر دوگنبدان اختصاص یافت که از این میزان ۸۳۴ میلیون ریال جذب شد.
دوگنبدان ۶۹۰ هکتار مساحت دارد که بیش از ۲۰۰ هکتار از معابر این شهر خاکی است.
شهر صنعتی و نفت خیز دوگنبدان یک میلیون و ۲۹۶ هزار متر مربع فضای سبز دارد و این میزان فضای سبز در پارک‌های عمومی، پارک کودک، پارک جنگلی و فضای سبز حاشیه معابر ایجاد شده است.
۲۱ پارک عمومی با ۱۵۰ هزار و ۵۸۵ متر مربع فضای سبز در این شهر وجود دارد.
شهر دوگنبدان حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
شهرستان گچساران به مرکزیت دوگنبدان با تولید متوسط ۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز سهم عمده ای در تامین نفت کشور دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.