تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۹ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۹:۵۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

۲۲۴۰هکتار آبیاری نوین در گچساران بهره برداری شد+ تصاویر

پرینت خبر
بام نفت – طرح آبیاری نوین در ۲ هزار و ۲۴۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت امامزاده جعفر در گچساران با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مسئولان اجرایی بهره برداری شد.

photo5911160169931319316

 

 

شبکه آب‌رسانی طرح انتقال آب به سه هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی دشت امامزاده جعفر (ع) گچساران، خرداد سال جاری با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو و جمعی از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد بهره برداری شد.

photo5911160169931319315
برای اجرای طرح بزرگ آب‌رسانی از رودخانه زهره به دشت امامزاده جعفر (ع)۴۵ کیلومتر خط انتقال اصلی و حدود هفت کیلومتر خط لوله فرعی اجرا شده است.
به گفته مسئولان با بهره برداری از این طرح سالانه ۳۶ میلیون متر مکعب آب از رودخانه زهره به زمین‌های کشاورزی دشت امامزاده جعفر (ع) گچساران انتقال می‌یابد.

photo5911160169931319314
تأمین آب زمین کشاورزی ۱۳۸ هکتار روستای سربیشه، ۹۳۵ هکتار سراب ننیز، ۳۵۷ بیدزرد و خربل ۵۳۲، پاکوه ۱۴۵ و ماهور باشت ۷۴۵ و ۴۵۰ هکتار زمین در روستای بید زرد گچساران است.
اجرای مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی بتنی، ۱۲ الکترو پمپاژ و سد انحراف به طول ۱۱۰ متر و ارتفاع پنج و نیم متر از مشخصات این طرح است که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۰ با اعتباری بیش از ۴۶ میلیارد ریال آغاز اما پس از توقف طولانی در سال ۹۲ دوباره فعال شد.

photo5911160169931319308

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در آئین بهره برداری از این طرح گفت که برای اجرای شبکه‌های سه و چهار این طرح ۲ هزار و ۳۶۳ کیلومتر خط انتقال اجرا شده است.
سید موسی خادمی افزود که بهره برداری از فاز نخست طرح آب‌رسانی امامزاده جعفر (ع) بیش از یکهزار و ۷۵۰ فرصت شغلی برای یکهزار و ۷۹ خانوار ایجاد کرده است.

photo5911160169931319356
وی به افت ۲۰ متری سفره آب زیر زمینی دشت ۶ هزار هکتاری امامزاده جعفر (ع) اشاره کرد و گفت: حفاظت از منابع آب زیرزمینی از دیگر مزایای اجرای این طرح است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد میزان اعتبار هزینه شده برای اجرای شبکه‌های سه و چهار زمین‌های کشاورزی گچساران را ۲۱۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
وی گفت که تکمیل طرح آبیاری نوین دشت امامزاده جعفر (ع) به سه هزار و ۵۰۰ هکتار به ۴۶۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

photo5911160169931319357
وی افزایش راندمان آبیاری، مدیریت مصرف آب، افزایش تولید و بهبود درآمد بهره برداران را از مزایای توسعه آبیاری نوین ذکر کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامینیز در آیین بهره برداری از این طرح گفت که توسعه آبیاری نوین در زمین‌های کشاورزی راهبردی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش درآمد روستائیان است.
غلام رضا تاجگردون اظهار داشت که اجرای این طرح باعث ایجاد یکهزار ۷۵۰ فرصت شغلی و افزایش درآمد مردم در هفت روستای دهستان امامزاده جعفر شده است.
وی بیان کرد که توسعه آبیاری‌های نوین در زمین‌های کشاورزی راهکاری برای استفاده از منابع ارزشمند آب، بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی است و زمینه را برای امنیت غذایی، خوداتکایی ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی هموار می‌کند.

photo5911160169931319358
تاجگردون کاهش دما و آلودگی هوا و مهاجرت معکوس از شهر به روستاها را از دیگر دستاوردهای اجرای این طرح دانست.
وی تصریح کرد: میزان اعتبار هزینه شده برای طرح بزرگ انتقال آب به زمین‌های کشاورزی هفت روستای امامزاده جعفر یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.
نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارزش هر هکتار زمین کشاورزی دشت امامزاده جعفر با اجرای این طرح افزایش یافته و درآمد هر هکتار در هر سال ۹۰ میلیون ریال است بیان داشت: اجرای این طرح، اقتصاد این منطقه را متحول خواهد کرد.
تاجگردون با اشاره به در حال اجرا بودن طرح آب‌رسانی به سه هزار و ۱۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی خان احمد باشت و هفت هزار هکتار دشت لیشتر و اختصاص سهمیه آب کشاورزی از سدهای کوثر و سد در حال ساخت چم شیر، چشم انداز حوزه کشاورزی در این ۲ شهرستان را روشن ارزیابی کرد.
وی با اشاره به حضور تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد در آئین بهره برداری از این طرح گفت که توسعه این خطه در چهار ساله گذشته تاکنون بخش مهمی از آن مدیون همدلی همه مسئولان است که جای قدردانی دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.