تاریخ انتشار :پنج شنبه ۵ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۹:۰۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

همایش روزی به یاد دیروز با حضور معاون وزیرآموزش و پرورش در گچساران برگزار شد

پرینت خبر
اقلیم قلم – همایش روزی به یاد دیروز با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلی شورای اسلامی در مدرسه ولایت شهر دوگنبدان برگزار شد.

در این آیین از دانش آموزان قدیمی مدرسه ماندگار شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران تجلیل شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گفت: مدارس ماندگار به عنوان مراکز بالندگی چهره های علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نقش محوری در الگوهای تعلیم و تربیت دارند.

 مدارس ماندگار به مدارسی گفته می شود که بیش از ۵۰ سال قدمت دارد و ویژگی های خاص معماری، پرورشی و اجتماعی در بین مردم داشته باشد.
محمد تقی نظرپور در این آیین افزود: مدارس ماندگار به دلیل قدمت و تجارب ارزنده فرهنگیان و دانش آموزان در طول سالیان متمادی تجلی خروجی های موفق آموزش و پرورش هستند.
وی ابراز داشت که تجهیز و تعمیر این مدارس نیازمند ردیف بودجه مستقل و مشارکت جدی دانش آموزان سابق این مدارس است.
مدرسه ولایت شهر دوگنبدان که ۷۰ سال پیش ساخته شده محل تحصیل ۱۰ شهید دفاع مقدس و پنج نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در دوره های مختلف شورای اسلامی است.
این مدرسه در تاریخ خود به نام های منوچهری، امیرکبیر، دکتر شریعتی، امام خمینی (ره) و ولایت نامگذاری شده است.
وی تصریح کرد: شناسایی مدارس ماندگار به عنوان بخشی از تاریخ معنوی هر منطقه ضرورتی برای ارج نهادن به چهره های اثرگذار ملی است.
وی تخریب مدارس ماندگار در برخی از سال های گذشته را بلای جان فرهنگ و هویت ملی ارزیابی کرد و افزود: باید تعمیر و تجهیز جایگزین تخریب و نوسازی در این مدارس شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شناسایی مدارس ماندگار یک اقدام فرهنگی است که سبب معرفی چهره های افتخار آفرینی ملی به مردم می شود.
غلامرضا تاجگردون برپایی جشن های روزی به یاد دیروز به دلیل زنده شدن خاطرات جوان گذشته نقش اثرگذاری در افزایش روحیه خدمتگذاری این افراد دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت که مدرسه ولایت شهر دوگنبدان تنها مدرسه ماندگار این استان است که تلاش برای ثبت ملی آن در دستور کار مسئولان قرار دارد.
محمود باقری با بیان اینکه مدرسه زیر بنای رشد و بالندگی انسانهاست، افزود که ثبت ملی این گونه مدارس سبب ماندگاری چهره های شناخته شده بین آحاد مردم به ویژه در فرهنگیان و دانش آموزان خواهد داشت.
وی بیان کرد که کهگیلویه و بویراحمد با داشتن افزون بر ۲ هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی، بیش از ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده و هشت هزار اشیای تاریخی موزه ای، دارای پیشینه ارزشمند در تاریخ کشور است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.