تاریخ انتشار :پنج شنبه ۷ بهمن ۹۵.::. ساعت : ۱۰:۱۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

افق روشن توسعه در منطقه محروم پیچاب در باشت

پرینت خبر
بام نفت -مردم منطقه محروم و سخت گذر پیچاب از توابع باشت با اجرایی شدن طرح های بزرگ راهسازی، برق‌رسانی و اقتصادی به رونق آبادانی و توسعه در این منطقه امیدوار شده اند.

 منطقه عشایری پیچاب در شهرستان باشت با ۱۶ روستا و ۵۰۰ نفر جمعیت و محل ییلاقی تعداد پرشماری خانوارهای عشایری با هزاران رأس دام یکی از مناطق مهم اقتصادی و سخت گذر شهرستان باشت است که به علت نبود زیرساخت های جاده ای، برق، گاز و سایر زیرساخت‌های زندگی یکی از محروم‌ترین نقاط از کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رفت.
در سال‌های اخیر با همت مسئولان تلاش هایی برای قرار دادن منطقه پیچاب در مسیر توسعه اقتصادی انجام گرفته است که امیدواری ها را برای رونق مهاجرت معکوس یا دست کم ماندگاری جمعیت تولیدگر در این منطقه زنده کرده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: انعقاد تفاهم نامه همکاری با ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در سفر هیات دولت از برنامه های توسعه سه منطقه محروم این استان از جمله پیچاب است.
سید موسی خادمی گفت: براساس این تفاهم نامه چهار هزار میلیارد ریال اعتبار برای رونق اقتصادی و زیرساخت های عمرانی مناطق محروم لوداب، پیچاب و قلعه رئیسی هزینه خواهد شد.
وی تصریح کرد: در این سند سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های اقتصادی و یکهزار میلیارد ریال برای زیرساخت های عمرانی این مناطق پیش بینی شده است.
فرماندار باشت گفت: بازگشایی جاده پیچاب از خدمات ماندگار دولت به مردم این خطه است.
سید مسعود حسینی اظهار داشت: این مسیر مال رو بوده و بازگشایی آن با استفاده از ماشین آلات راهسازی سنگین و نیمه سنگین انجام شده است.
حسینی گفت: اجرای این طرح مشکل تردد به مرکز شهرستان و خدمات برای روستاییان به منطقه سخت گذر پیچاب را برطرف خواهد کرد.
فرماندار باشت ابراز داشت: شروع احداث جاده «ده بزرگ» به پیچاب با ۹۶ میلیارد ریال اعتبار یکی از مهمترین طرح هایی است که بهره برداری از آن مسیر توسعه در این خطه را هموار خواهد کرد.
حسینی اظهار داشت: این جاده به طول ۱۵ کیلومتر ساخته می شود.
وی با اشاره به اهمیت احداث زیرساخت های جاده ای برای فراهم شدن اجرای طرح های گازرسانی و آب رسانی گفت: با بهره برداری از احداث جاده پیچاب دیگر طرح های رفاهی نیز در این منطقه اجرا می شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح برق رسانی به منطقه پیچاب در حال اجراست.
داود راهزادی طول شبکه‌های برق‌رسانی به منطقه پیچاب باشت را حدود ۵۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط با اعتباری حدود ۴۵ میلیارد ریال ذکر کرد.
وی گفت عملیات اجرایی فاز نخست این طرح تا محدوده معروف به ‘ اشکفت شاه ‘ به پایان رسیده و برای ادامه طرح نیز پیمانکار مشخص شده و فعالیت خود را شروع کرده است.
راهزادی اظهار امیدواری کرد که تا بهار سال آینده بتوان روشنایی برق را به منطقه پیچاب برده و خوشحالی مردم منطقه را فراهم کرد.
به گفته مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد ۴۸ طرح‌ اشتغال‌زایی پیچاب با اعتبار پنج میلیارد ریال اجرا و زمینه توسعه اقتصادی این منطقه را فراهم کرده است.
فرید محبی با اشاره ظرفیت‌های طبیعی این منطقه برای اجرای طرح‌های اشتغال‌ به‌ویژه در بخش دامداری اظهار کرد: توانمندسازی خانواده‌های زیر پوشش کمیته امداد و کمک به استقلال و خودکفایی آنها بهترین سیاست برای تکریم مددجویان است.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در این منطقه ۱۳۰ خانوار سکونت دارند، افزود: از این تعداد، ۵۰ خانوار از خدمات کمک‌معیشت، فرهنگی، درمان، ازدواج، طرح اکرام ایتام، محسنین و سایر خدمات این نهاد بهره مند می‌شوند.
وی با بیان اینکه در سال جاری هشت خانوار پیچاب از طریق اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی خودکفا شده‌اند، بیان کرد: مهمترین رویکرد کمیته امداد اشتغال‌زایی و حرکت به سمت خودکفایی و توانمندسازی مددجویان و خارج کردن از گردونه حمایتی است.
شهرستان ۲۱ هزار نفری باشت دارای ۲ بخش و ۱۱۵ روستا در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه خود را به ما بگویید.